خانه - آنتی ویروس ها
تجسم اطلاعات در اسناد متنی طرح درس علوم کامپیوتر و ICT (پایه هفتم) با موضوع. روش های تجسم اطلاعات متنی تجسم اطلاعات در اسناد متنی یک پیام را آماده می کند

نام و نام خانوادگی

شویاخوا مارینا آناتولیونا

محل کار

موسسه آموزشی شهرداری "لیسه شماره 7"

عنوان شغلی

معلم فناوری اطلاعات

مورد

فن آوری

کلاس

کلاس 7 لیتری

موضوع و شماره درس در موضوع

پردازش متن

درس 7

آموزش پایه

علوم کامپیوتر. LL. بوسووا، A.Yu.Bosova

8-هدف درس: معرفی مفهوم تجسم اطلاعات در اسناد متنی.

9. نتایج یادگیری:

موضوع - مهارت در استفاده از ابزارهای ساختاردهی و تجسم اطلاعات متنی؛

فرا موضوع - طیف گسترده ای از مهارت ها و توانایی ها در استفاده از فناوری های اطلاعات و ارتباطات برای ایجاد اسناد متنی؛

مهارت در استفاده منطقی از ابزارهای موجود؛

- تشکیل UUD (شخصی، نظارتی، شناختی)؛

- توسعه توانایی تجزیه و تحلیل و تعمیم، نتیجه گیری؛ افق دید خود را گسترش دهید

شخصی - درک نقش اجتماعی و فرهنگی عمومی مهارت های ایجاد اسناد متنی در زندگی یک فرد مدرن.

ایجاد پشتکار، استقلال و علاقه به موضوع؛

توسعه UUD ارتباطی.

10-نوع درس: درس معرفی مطالب جدید

11. اشکال کار دانشجویی:پیشانی، کار به صورت جفت، کار مستقل

12. وسایل مورد نیاز:پروژکتور، صفحه نمایش، کامپیوترهای دانشجویی

13. مفاهیم اساسی:اطلاعات، تجسم، لیست های گلوله ای و شماره گذاری شده، تک سطحی، چند سطحی، جدول، ابر برچسب.

14. ساختار درس:

  1. مرحله سازمانی - 1 دقیقه.
  2. به روز رسانی دانش. تعیین اهداف یادگیری - 7 دقیقه.
  3. کاوش مشارکتی یک مسئله (کشف دانش جدید) - 8 دقیقه.
  4. مدلسازی (کار گروهی) – 5 دقیقه;
  5. طراحی روش جدید عمل (کار عملی)
  1. قسمت 1 – 5 دقیقه
  2. قسمت 2 – 8 دقیقه
  3. قسمت 3 – 7 دقیقه;
  1. خلاصه کردن, بازتاب - 3 دقیقه؛
  2. اطلاعات تکالیف - 1 دقیقه.

15. پیشرفت درس

صحنه

کارهای مرحله ای

فعالیت های معلم

فعالیت دانشجویی

فعالیت های یادگیری همگانی

مرحله سازمانی

از نظر روانشناسی دانش آموزان را برای کار در یک جلسه آموزشی آماده کنید.

سلام بچه ها من یک محیط خارجی عادی را برای کار در طول جلسه آموزشی فراهم می کنم.

آماده شدن برای کار در کلاس

UUD نظارتی:

توانایی پخت و پز محل کاربرای انجام انواع مختلف کار

به روز رسانی دانش

تعیین اهداف یادگیری

یک موقعیت مشکل ایجاد کنید تا مرزهای دانش دانش آموزان را مشخص کنید و یک تکلیف یادگیری جدید تعیین کنید

من غوطه ور شدن در مسئله را سازماندهی می کنم، موقعیتی را برای دانش آموزان ایجاد می کنم تا مرزهای دانش خود را تعیین کنند

به معلم گوش دهید، با معلم وارد گفتگو شوید، فرضیاتی بسازید

تعیین تکالیف آموزشی که باید در طول درس حل شوند

ارتباطی:توانایی تدوین نظر خود، توانایی سازماندهی و برنامه ریزی همکاری آموزشی با معلم

شناختی: توانایی تعریف مفاهیم؛

نظارتی : توانایی تبدیل یک کار عملی به یک کار شناختی

کاوش مشترک مشکل

سازماندهی جستجو برای راه حلی برای یک مشکل یادگیری.

یک ویدیو تماشا کنید

من فرضیه های مطرح شده توسط دانش آموزان را ثبت می کنم و بحث آنها را سازماندهی می کنم.

آنچه را که می بینند تجزیه و تحلیل کنید و پیشنهاد دهید

ارتباط: - ایجاد روابط کاری، همکاری موثر

نظارتی : توانایی بررسی شرایط یک کار یادگیری، تعیین ترتیب اقدامات هنگام حل یک مشکل. جملات کلامی را آگاهانه بسازید، راه های حل یک تکلیف یادگیری را مورد بحث قرار دهید. دیدگاه خود را تحلیل کنید، اثبات کنید، استدلال کنید

مدل سازی

روابط اساسی شی مورد مطالعه را در مدل ثابت کنید

ارائه 1

توجه دانش‌آموزان را به روش‌های کار با مواد آموزشی جلب می‌کنم که به آنها کمک کرد تا پیدا کنند اطلاعات لازمو آن را نظام مند کنید.

من پیشنهاد می کنم، بر اساس اطلاعات دریافت شده، ارائه شود تعریف علمیمفاهیم "تجسم اطلاعات"

معرفی مفاهیم: لیست های گلوله ای، شماره گذاری شده.

در چه مواردی از لیست شماره دار استفاده خواهیم کرد؟ در مورد موارد علامت گذاری شده چطور؟

با توجه به ساختار آنها متمایز می شوندلیست های تک سطحی و چند سطحی

بیایید به فهرست مطالب کتاب درسی و کتاب هنرمان نگاه کنیم...

دوتایی کار کنید: مسئله را حل کنید

برای تجسم اطلاعات از چه چیزی استفاده خواهیم کرد؟

(پیوست 1)

مقایسه کنید، مشخصه های مشترک را مشخص کنید، اطلاعات دریافتی را سیستماتیک کنید و آن را ثبت کنید

در مورد روش‌های عملی که با مواد آموزشی استفاده می‌کردند، فرضیاتی ایجاد کنید

یک تعریف علمی از تجسم اطلاعات ارائه دهید

نتیجه گیری کنید و پاسخ دهید

در نظر بگیرید و تعریف کنید

جدول.

مشکل را حل کنید

UUD شناختی:

توانایی نتیجه گیری بر اساس تجزیه و تحلیل اشیاء و مطالب متن.

UUD ارتباطات:

توانایی ساخت بیانیه گفتار مطابق با وظایف محول شده؛

UUD نظارتی:

توانایی بیان مفروضات خود بر اساس کار با مواد؛

UUD شناختی:توانایی یافتن پاسخ سوالات با استفاده از منابع مختلف اطلاعات؛

UUD ارتباطات:

توانایی بیان افکار خود به صورت شفاهی

طراحی یک شیوه جدید بازیگری

ایجاد شرایط برای استفاده از شیوه های جدید عمل با مواد آموزشی در کار عملی

توضیح کار عملی

قسمت 1 - به طور مشترک (پیوست 2)

قسمت 2 - به طور مستقل، با تأیید (پیوست 3)

مقدمه ای بر مفهوم “تگ ابر”

قسمت 3 - از الگوریتم برای ایجاد ابر کلمه کلیدی خود در مورد موضوع درس استفاده کنید (پیوست 4)

انجام کار عملی با استفاده از دانش کسب شده.

در یک بحث جمعی در مورد نتایج کار خود شرکت کنید

آنها بحث و تعریف "برچسب ابر"

UUD نظارتی:

توانایی بیان مفروضات خود بر اساس کار با مواد؛ فعالیت های خود را برای انجام مشاهدات سازماندهی کنید.

UUD شخصی:

توسعه علاقه به فعالیت های آموزشی و پژوهشی؛

UUD شناختی:

توانایی یافتن پاسخ سوالات با استفاده از منابع مختلف اطلاعات

خلاصه کردن. انعکاس

بین اهداف تعیین شده درس و نتایج کار دانش آموزان مطابقت ایجاد کنید و تنظیمات را انجام دهید.

بازتاب فعالیت های یادگیری دانش آموزان را سازماندهی می کنم

انجام خود تحلیلی فعالیت های آموزشی

UUD نظارتی:توانایی انجام بازتاب شناختی و شخصی؛

اطلاعات تکالیف

من تکلیف و نظر در مورد تکمیل آن را پیشنهاد می کنم

پرسیدن سوال در مورد تکالیف

UUD نظارتی:توانایی پرسیدن سؤالات لازم برای سازماندهی فعالیت های خود

پیوست 1.

وظیفه 1.

بوریا، ویتیا، گریشا و اگور در المپیاد روسی در انفورماتیک ملاقات کردند. بچه ها از شهرهای مختلف آمده بودند: مسکو، اومسک، سارانسک و کیروف. مشخص است که بوریا با پسری از کیروف در یک اتاق زندگی می کرد و هیچ یک از این دو پسر هرگز به مسکو یا سارانسک نرفته بودند. گریشا در همان تیم با پسری از مسکو بازی کرد و عصرها یکی از دوستان کیروف به ملاقات آنها آمد. ایگور و پسری از مسکو به بازی شطرنج علاقه داشتند. کدام یک از بچه ها از کجا آمده اند؟

راه حل

مسکو

اومسک

سارانسک

کیروف

بوریا

ویتیا

گریشا

ایگور

پیوست 2.

قسمت اول

فایل قسمت اول را در پوشه کلاس هفتم باز کنید. نام لیست را مشخص کنید. اطلاعات را بصری کنید

CPU

حافظه

رم

حافظه بلند مدت

دیسک مغناطیسی سخت

دیسکت

فلش مموری

دیسک های نوری

دستگاه های ورودی

صفحه کلید

موش

اسکنر

تبلت گرافیکی

دوربین دیجیتال

میکروفون

جوی استیک

دستگاه های خروجی

نظارت کنید

صفحه نمایش ال سی دی

مانیتور لوله اشعه کاتدی

چاپگر

چاپگر ماتریسی

جت پرینتر

پرینتر لیزری

پیوست 3.

قسمت دوم

یک سند متنی با استفاده از لیست های گلوله ای و شماره گذاری شده ایجاد کنید.

  1. راه های تراز کردن خطوط پاراگراف
  • ترک کرد
  • متمرکز شده است
  • درست
  • عرض
  1. اطلاعات در جدول
  • دیداری
  • فشرده - جمع و جور
  • به راحتی قابل مشاهده است
  1. سرفصل
  1. فصل 1
  1. بند 1
  2. بند 2
  1. فصل 2
  2. فصل 3
  1. بند 1
  2. بند 2
  3. بند 3
  1. فصل 4

پیوست 4.

قسمت سوم

ایجاد یک ابر برچسب

الگوریتم اجرا

10. روی ذخیره کلیک کنید (ذخیره) در قالبتصویر تحت نام "ابر من" در یک پوشه شخصی (آخرین فرم ذخیره شده است)

برای مرجع

هر - دلخواه، همه - هر، Respins (چرخش، چرخش)تم - موضوع

فونت - فونت، طرح - مکان، چیدمان

پذیرش - موافقت، بزرگنمایی - مقیاس، رد شدن - پاس، پیشرفته - بهبود یافته است

صفحه وب - صفحه

شکل

ارسال - تصور کن، تصور کن

مرور کردن - بررسی، مشاهده


مهم ترین

مشخص است که اطلاعات متنی در صورت تجسم - سازماندهی شده در قالب لیست ها، جداول، نمودارها و ارائه تصاویر (عکس ها، نقاشی ها، نمودارها) توسط شخص بهتر درک می شود.

انواع فهرست ها در اسناد با استفاده از لیست ها تهیه می شوند. بر اساس روش طراحی، بین لیست های شماره دار و گلوله ای تمایز قائل می شود. معمولاً در مواردی که ترتیب اقلام مهم است از فهرست شماره دار استفاده می شود. علامت گذاری شده - زمانی که ترتیب اقلام موجود در آن مهم نیست. این ساختار بین لیست های تک سطحی و چند سطحی تمایز قائل می شود.

برای توصیف تعدادی از اشیا که دارای مجموعه خصوصیات یکسانی هستند، جداول متشکل از ستون ها و سطرها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. اطلاعات ارائه شده در جدول واضح، فشرده و به راحتی قابل مشاهده است.


واژه پردازهای مدرن توانایی گنجاندن، پردازش و ایجاد اشیاء گرافیکی را فراهم می کنند.

سوالات و وظایف

1. توسعه دهندگان به چه منظور لیست ها، جداول و تصاویر گرافیکی را در اسناد متنی قرار می دهند؟

2. لیست ها برای چه مواردی استفاده می شوند؟ مثال بزن.

3. لیست های شماره گذاری شده و گلوله ای را با هم مقایسه کنید. چه وجه مشترکی با هم دارند؟ تفاوت در چیست؟

4. کدام لیست را چند سطحی می نامند؟ نمونه ای از چنین لیستی را ذکر کنید؟

5. در چه اطلاعاتی می توان سازماندهی کرد فرم جدولی? ارائه جدولی اطلاعات چه مزایایی دارد؟

6. در طراحی جداول چه قوانینی باید رعایت شود؟

7. چه اشیاء گرافیکی را می توان در یک سند متنی گنجاند؟

8. ویژگی های اصلی را فهرست کنید واژه پردازهادر کار با اشیاء گرافیکی

ابزارهای OCR

و ترجمه کامپیوتری

کلید واژه ها؛

برنامه های شناسایی اسناد

لغت نامه های کامپیوتری

برنامه های ترجمه

علاوه بر واژه‌پردازهایی که برای ایجاد و پردازش متون در رایانه طراحی شده‌اند، تعدادی برنامه وجود دارد که به شما امکان می‌دهد کار شخص را با اطلاعات متنی خودکار کنید.

4.5.1. برنامه های نوری

تشخیص سند

خیلی وقت ها نیاز به وارد کردن چند صفحه متن از یک کتاب، یک مقاله از یک مجله یا روزنامه و غیره به کامپیوتر وجود دارد.البته می توانید کمی وقت بگذارید و به سادگی این متن را با استفاده از صفحه کلید تایپ کنید. اما هر چه متن مبدأ بزرگتر باشد، زمان بیشتری برای وارد کردن آن به حافظه کامپیوتر صرف خواهد شد.

خودت قضاوت کن فرض کنید یکی از همکلاسی های شما که به مربی صفحه کلید تسلط دارد می تواند اطلاعات متنی را با سرعت 150 کاراکتر در دقیقه وارد کند. بیایید دریابیم که چقدر طول می کشد تا متن رمان «سه تفنگدار» آ. دوما را در حافظه رایانه وارد کند. یکی از نسخه های این رمان شامل 590 صفحه است. هر صفحه شامل 48 خط، هر خط به طور متوسط ​​شامل 53 کاراکتر است.



بیایید تعداد کل شخصیت های رمان را محاسبه کنیم: 590 48 53 1 500 960 (نمادها).

بیایید زمان لازم برای وارد کردن این آرایه از کاراکترها در حافظه کامپیوتر را محاسبه کنیم: 1500960: 150 10000 (دقیقه). و این تقریباً 167 ساعت است.

با این حال، ما در مورد زمان اصلاح بحث نمی کنیم خطاهای احتمالیبا این روش ورود متن، خستگی انسان را در نظر نمی گیریم.

اسکنرها و برنامه های تشخیص کاراکتر برای وارد کردن متون به حافظه کامپیوتر از رسانه های کاغذی استفاده می شوند. یکی از مهمترین برنامه های معروفاین نوع AVVUU FineReader است. به روشی ساده، کار با چنین برنامه هایی را می توان به صورت زیر نشان داد:

1. رسانه کاغذی زیر پوشش اسکنر قرار می گیرد.


این برنامه دستور Scan and شناسایی را می دهد. ابتدا یک کپی دیجیتالی از سند اصلی در قالب تصویر گرافیکی ایجاد می شود. سپس برنامه ساختار سند را تجزیه و تحلیل می کند و بلوک های متن، جداول، تصاویر و غیره را در صفحات آن برجسته می کند.خطوط به کلمات و کلمات به حروف جداگانه تقسیم می شوند. پس از این، برنامه کاراکترهای یافت شده را با تصاویر الگوی حروف و اعداد مقایسه می کند. در حافظه او ذخیره شده است این برنامه گزینه های مختلفی را برای تقسیم رشته ها به کلمات و کلمات به کاراکترها در نظر می گیرد. این برنامه دارای فرهنگ لغت های داخلی است که تجزیه و تحلیل و تشخیص دقیق تر و همچنین تأیید متن شناخته شده را ارائه می دهد. پس از تجزیه و تحلیل تعداد زیادی گزینه های ممکن، برنامه تصمیم نهایی را می گیرد و متن واضحی را به کاربر می دهد.

H. متن شناسایی شده به پنجره منتقل می شود ویرایشگر متن(به عنوان مثال مایکروسافت ورد).

به جای اسکنر، می توانید از دوربین دیجیتال یا دوربین استفاده کنید تلفن همراه. به عنوان مثال، هنگام کار با کتاب‌ها در کتابخانه، می‌توانید از صفحات مورد علاقه خود عکس بگیرید. پس از کپی کردن تصاویر در رایانه خود، می توانید AVVU FineReader را راه اندازی کنید، متون را تشخیص دهید و به کار با آنها در یک واژه پرداز ادامه دهید (شکل 4.20).

برنج. 4.20. تشخیص نوری اسناد

4.5.2. لغت نامه های کامپیوتری

و برنامه های ترجمه

ممکن ها کامپیوترهای مدرندر ذخیره سازی حجم زیادی از داده ها و پیاده سازی آنها جستجوی سریعاساس توسعه لغت نامه های کامپیوتری و برنامه های مترجم را تشکیل می دهد.

در یک فرهنگ لغت معمولی حاوی چند صد صفحه، یافتن کلمه مناسب فرآیندی طولانی و پر زحمت است. دیکشنری های کامپیوتری ارائه می دهند جستجوی فوریمدخل های فرهنگ لغت بسیاری از دیکشنری ها این فرصت را در اختیار کاربران قرار می دهند تا به کلماتی که توسط افراد بومی صحبت می شود گوش دهند.

کامپیوتر مادیکشنری های الکترونیکی (روسی-انگلیسی و انگلیسی-روسی، روسی-فرانسوی، روسی-آلمانی و غیره) را می توان به صورت مستقل بر روی رایانه نصب کرد. مااین برنامه ها در پردازشگرهای کلمه ساخته شده اند و به صورت آنلاین در اینترنت وجود دارند.

Www سرویس فرهنگ لغت Yandex (http://slovari.yandex.ru/) ترجمه کلمات را از هفت زبان خارجی به روسی و بالعکس فراهم می کند. شما می توانید اطلاعات کاملی در مورد تلفظ و املای صحیح کلمات خارجی، مترادف ها و مثال های استفاده به دست آورید.

دیکشنری های کامپیوتری ترجمه تک تک کلمات و ترکیب های کلمه را انجام می دهند. از برنامه های مترجم برای ترجمه اسناد متنی استفاده می شود. آنها بر اساس دانش رسمی زبان - قوانین تشکیل کلمه و قوانین ساخت جمله هستند. برنامه مترجم ابتدا متن را به زبان مبدأ تجزیه و تحلیل می کند و سپس این متن را به زبانی که باید به آن ترجمه شود می سازد.

با کمک برنامه های مترجم، می توانید اسناد فنی، مکاتبات تجاری و سایر مطالب متنی نوشته شده به زبان "خشک" را با موفقیت ترجمه کنید. ترجمه متون ادبی، دارای بار عاطفی، سرشار از هذل، استعاره و غیره، تنها توسط یک انسان می تواند به طور کامل انجام شود.

سرویس مترجم متن (http://www.translate.ru/[)efault.aspxnext) برای ترجمه خودکار قطعات کوچک (بیش از 3000 کاراکتر) از اطلاعات متن از یک زبان به زبان دیگر طراحی شده است. این برنامه از زبان های انگلیسی، روسی، آلمانی، فرانسوی، اسپانیایی، پرتغالی، ایتالیایی و لیتوانیایی پشتیبانی می کند. 26 جهت ترجمه ارائه شده است (انگلیسی-روسی و روسی-انگلیسی؛ آلمانی-روسی و روسی-آلمانی؛ فرانسوی-روسی و روسی-فرانسوی و غیره).

تشخیص متن و ترجمه کامپیوتری

مهم ترین

اسکنرها و برنامه های تشخیص کاراکتر برای وارد کردن متون به حافظه کامپیوتر از رسانه های کاغذی استفاده می شوند.

قابلیت‌های رایانه‌های مدرن برای ذخیره حجم زیادی از اطلاعات و انجام جستجوی سریع در آنها، مبنای توسعه فرهنگ لغت‌نامه‌های رایانه‌ای و برنامه‌های مترجم است. فرهنگ لغت های کامپیوتری کلمات و عبارات جداگانه را ترجمه می کنند. از برنامه های مترجم برای ترجمه اسناد متنی استفاده می شود.

سوالات و وظایف

1. برنامه های تشخیص متن در چه مواردی در وقت و تلاش انسان صرفه جویی می کنند؟

2. چقدر طول می کشد تا متن رمان "سه تفنگدار" ال. دوما را با استفاده از اسکنر و برنامه AVVU FineReader در حافظه کامپیوتر وارد کنید، اگر معلوم باشد که اسکن یک صفحه 3 ثانیه طول می کشد، تغییر یک صفحه در اسکنر 5 ثانیه طول می کشد و صفحات را شناسایی می کند - 2 ثانیه؟

H. برای اطلاعاتی در مورد فناوری اسکن کشیدن انگشت در اینترنت جستجو کنید. جوهر آن چیست؟

4. به نظر شما مزیت اصلی لغت نامه های کامپیوتری نسبت به دیکشنری های معمولی در قالب کتاب چیست؟

5. چرا برنامه های مترجم اسناد تجاری را با موفقیت ترجمه می کنند، اما برای ترجمه متون ادبی مناسب نیستند؟

6. با استفاده از برنامه ترجمه ای که در اختیار دارید، به زبانی که با آن آشنا هستید ترجمه کنید. زبان خارجیعبارت: "علاوه بر واژه پردازهایی که برای ایجاد و پردازش متون در رایانه طراحی شده اند، تعدادی برنامه وجود دارد که به شما امکان می دهد کار شخص را با اطلاعات متنی خودکار کنید." با استفاده از همین برنامه نتیجه را به روسی ترجمه کنید. متن عبارت اصلی و نتیجه نهایی را با هم مقایسه کنید. نظرات خود را بفرمایید

برآورد پارامترهای کمی

اسناد متنی

کلید واژه ها:

جدول کد

هشت بیتی کد باینری

حجم اطلاعاتمتن

دو برداشت از مفهوم وجود دارد "تجسم متن". در اولین درک، تجسم متن تولید تصاویر از متن ورودی است. مثال زیر آورده شده است: با توجه به متن ارائه شده در شکل. 1 باید یک تصویر بسازید. در همان زمان، سیستم تولید کننده تصویر باید درک کند که رایانه فقط می تواند روی میز بایستد و به طور خودکار جدول را به تصویر اضافه کند. از جمله آثار روسی زبان در این راستا، ما به این اثر اشاره می کنیم.

درک دیگری از مفهوم "تجسم متن" شامل تصویر عناصر متن یا ساختارهای استخراج شده از متن برای نیازهای آموزشی یا تحلیلی است. در این درک، چندین رویکرد مختلف قابل تشخیص است.

از نظر تاریخی، اولین - به اصطلاح ابر برچسب. ابر برچسب مجموعه ای از کلمات یا عبارات کلیدی است - برچسب های استخراج شده از متن، به تصویر کشیده شده در یک هواپیما. اندازه هر تگ به فرکانس یا هر تگ دیگر بستگی دارد پاسخ فرکانسبرچسب زدن یک ابر برچسب می تواند هر شکلی داشته باشد: واقعاً ابر یا مثلاً ستاره.



برنج. 2، منبع: https://uniqons.wordpress.com

گاهی اوقات رنگ در ابر برچسب نشان دهنده برخی ویژگی های مهم مانند نویسندگی است. در شکل 3 کلمه از برنامه انتخاباتی اوباما با رنگ آبی و مک کین با رنگ قهوه ای نمایش داده شده است. ابرهای برچسب یک نمای کلی از محتوای یک متن یا مجموعه ای از متون را ارائه می دهند. به عنوان مثال، ابرهای برچسب برای تجسم کلمات مکرر در توییت های مثبت یا منفی در مورد کمپین انتخاباتی 2012 ایالات متحده استفاده می شود. یکی از پیشرفت های ایده ابر برچسب در زیر ارائه شده است: ابرها وین، که برای نشان دادن تضاد بین دو مجموعه متن استفاده می شود.



برنج. 3، منبع: http://www.planetizen.com/


برنج. 4، سه نمونه از ابرهای وین. در سمت چپ کلمات متداول از توییت های حاوی کلمه "Orioles" (تیم بیسبال)، در سمت راست "Nationals" هستند. در وسط کلمات مشترک هر دو مجموعه وجود دارد.

رویکرد دوم برای تجسم متن است تجسمعناصر متون و مجموعه نظری، جبری یا آماری روابطبین آنها. به عنوان یک قاعده، در چارچوب این رویکرد، یک متن یا مجموعه ای از متون با نموداری نشان داده می شود که در آن رئوس کلمات یا عبارات کلیدی یا مفاهیم جدا شده از متون هستند که طبق برخی اصول با لبه هایی به هم متصل می شوند. به عنوان مثال، یک پانوراما از موضوعات گردآوری شده است - یک نمودار از سه جزء متصل (نگاه کنید به شکل 5)، هر بخش مربوط به یک منبع است، گره ها با کلمات کلیدی یا عبارات برچسب گذاری می شوند. دو نوع یال در نمودار وجود دارد: در یک جزء، مربوط به یک منبع، گره ها مطابق با وقوع متقابل به هم متصل می شوند. نوع دوم لبه گره های مشابه را از منابع مختلف به هم متصل می کند. یک نقشه مترو ساخته شده است (شکل 6) - تجسم خوشه های پویا از کلمات کلیدی و عبارات.



برنج. 5


برنج. 6

رویکرد سوم برای تجسم متن است تجسم مدل ها موضوعات پنهان(موضوعات نهفته). سیستم Serendip موضوعات پنهان در متن را برجسته می کند و کلمات را در متن ورودی با رنگ برجسته می کند (شکل 7). هر موضوع پنهان رنگ خاص خود را دارد، شدت رنگ بستگی به میزان وقوع کلمه در موضوع دارد. موضوعات پنهان به صورت ابرهای برچسب ارائه می شوند (شکل 8).


برنج. 7

برنج. 8

کار ما بر روی ساخت یک نمودار مرجع متعلق به رویکرد دوم است. در نمودار مرجع، گره‌ها کلمات یا عبارات کلیدی هستند و یال‌های جهت‌دار شکل A->B رابطه‌ای به شکل «اگر A رخ می‌دهد، B رخ می‌دهد» را تعریف می‌کند، یعنی «B در زمینه A رخ می‌دهد».

  1. چانگ، فرشته ایکس، مانولیس ساوا و کریستوفر دی. منینگ. "تجزیه معنایی برای تولید متن به صحنه سه بعدی." ACL 2014 (2014): 17.
  2. اوستالوف، دیمیتری و الکساندر کودریاوتسف. "کاربرد هستی شناسی در سنتز تصویر از متن." گزارش کنفرانس علمی و عملی همه روسی تجزیه و تحلیل تصاویر، شبکه ها و متون. M.: National University Open INTUIT. 2012
  3. Coupland D. (1996)، Microserfs، Flamingo
  4. Wang, H., Can, D., Kazemzadeh, A., Bar, F., & Narayanan, S. (2012, ژوئیه). سیستمی برای تحلیل احساسات توییتر در زمان واقعی چرخه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2012. In Proceedings of the ACL 2012 System Demonstrations (ص. 115-120). انجمن زبانشناسی محاسباتی.
  5. مسمیت، جی، و کلی، ای. (2014). Wordclouds پویا و Vennclouds برای تجزیه و تحلیل داده های اکتشافی. حامی: آیدیبون، 22.
  6. لیو، اس.، وانگ، ایکس.، چن، جی.، ژو، جی.، و گوئو، بی. (2014، اکتبر). TopicPanorama: تصویر کاملی از موضوعات مرتبط. In Visual Analytics Science and Technology (VAST)، کنفرانس IEEE 2014 در (ص 183-192). IEEE.
  7. Shahaf, D., Yang, J., Suen, C., Jacobs, J., Wang, H., & Leskovec, J. (2013, اوت). نقشه کشی اطلاعات: ایجاد نقشه های بزرگ نمایی و بزرگنمایی از اطلاعات. در مجموعه مقالات نوزدهمین کنفرانس بین المللی ACM SIGKDD در مورد کشف دانش و داده کاوی (صص 1097-1105). ACM.
  8. Alexander, E., Kohlmann, J., Valenza, R., Witmore, M., & Gleicher, M. (2014, اکتبر). Serendip: کاوش بصری مبتنی بر مدل موضوعی از پیکره های متنی. In Visual Analytics Science and Technology (VAST)، کنفرانس IEEE 2014 در (صص 173-182). IEEE.
  9. اسمیت، آ.، چوانگ، جی.، هو، ی.، بوید گرابر، جی.، و فایندلیتر، ال. (2014). تجسم همزمان روابط بین کلمات و موضوعات در مدل های موضوعی. حامی: آیدیبون، 79.

خلاصه درس در علوم کامپیوتر در زمینه اجرای استاندارد آموزشی ایالتی فدرال

"تجسم اطلاعات در اسناد متنی"

کلاس: 7.

نوع درس: یادگیری مطالب جدید، ادغام اولیه.

قالب درس: کار پیشانی با کلاس، کارگاه کامپیوتر.

روش: توضیحی و گویا

هدف از درس: یاد بگیرید که از عملیات قالب بندی هنگام ایجاد یک سند متنی استفاده کنید.

اهداف درس :

    موضوع:

- ایجاد ایده ای از تجسم اطلاعات در اسناد متنی؛

- دانش آموزان را با لیست ها و انواع آنها آشنا کنید.

- آموزش ساخت لیست های گلوله ای و شماره دار.

دانش آموزان را با جداول آشنا کنید.

آموزش استفاده از جداول در اسناد متنی

    فرا موضوع :

- شکل گیری تکنیک های تفکر منطقی;

- توسعه مهارت ها و توانایی های کار با لیست ها و جداول؛

- توسعه علاقه به موضوع، فرهنگ اطلاعات؛

- تشکیل UUD (شخصی، نظارتی، شناختی)؛

- توانایی تجزیه و تحلیل و تعمیم، نتیجه گیری، گسترش افق های خود را توسعه دهید.

    شخصی :

ایجاد پشتکار، استقلال و علاقه به موضوع؛

مهارت کار فردی را تقویت کنید.

توسعه UUD ارتباطی.

تجهیزات: پروژکتور، ارائه "تجسم اطلاعات در اسناد متنی"، رایانه شخصی، کارت هایی با کار عملی، دفترچه یادداشت، کتاب درسی.

ساختار درس:

    مرحله سازمانی

    به روز رسانی دانش.

    ارائه مطالب جدید.

    تحکیم اولیه (کار عملی).

    خلاصه درس، تأمل.

مراحل درس

کارهای مرحله ای

فعالیت های معلم

فعالیت های دانشجویی

UUD تشکیل شد

1-مرحله سازمانی

ایجاد جو مساعد در کلاس.

من به دانش آموزان سلام می کنم، آمادگی آنها را برای درس بررسی می کنم و توجه بچه ها را سازماندهی می کنم.

معلمان سلام می کنند، در دسترس بودن مواد آموزشی روی میزها را بررسی می کنند و محل کار خود را سازماندهی می کنند.

ارتباطی: برنامه ریزی همکاری آموزشی با همسالان

شخصی: آمادگی روانشناختی دانش آموزان برای درس، خود تعیین کننده.

2. به روز رسانی دانش.

به روز رسانی دانش پایه و روش های عمل. تدوین موضوع و هدف درس.

در درس های قبل با دو نوع قالب بندی استایل و مستقیم آشنا شدیم. من از شما خواستم که همه چیز مربوط به قالب بندی را به خانه ببرید. بیایید با آنچه که قالب بندی است شروع کنیم؟پاسخ کودکان: روند ثبت آن چه دو روش قالب بندی وجود دارد؟پاسخ کودکان: مستقیم و شیک فرمت مستقیم برای چیست و ویژگی های آن؟پاسخ کودکان: برای قطعات دلخواه کاراکتر (نمادها، کلمات، خطوط، جملات) و پاراگراف ها اعمال می شود. قالب بندی سبک و ویژگی های آن چیست؟پاسخ کودکان: برای متون بزرگ اعمال شود. مزیت قالب بندی سبک نسبت به قالب بندی مستقیم چیست؟پاسخ کودکان: باعث صرفه جویی در زمان، تضمین یکنواختی در طراحی و غیره می شود. جهت یک ورق کاغذ چیست؟پاسخ کودکان: کتاب، منظره چه آدم بزرگی هستی! معلوم است که به آنها آموزش داده شده است.

امروز در کلاس شروع می کنیم موضوع جدید، اما خودتان بگویید کدام یک و برخی از تصاویری که در اسلاید می بینید در این امر به شما کمک می کند. و سوال راهنمایی من اینجاست: یک فرد چه اطلاعاتی را بهتر درک می کند؟ یعنی درک چه اطلاعاتی برای ما راحت تر است؟ کدام یک شامل چه چیزی خواهد بود؟ پاسخ: که شامل لیست ها، نمودارها، تصاویر است. نام چنین اطلاعاتی که شامل لیست ها، تصاویر، نمودارها، جداول است چیست؟ نام چنین اطلاعاتی از کلمه "چشم" گرفته شده است. پاسخ کودکان: اطلاعات تجسم شده. پس موضوع درس چیست؟ پاسخ کودکان: "تجسم اطلاعات در اسناد متنی."

درست است، دفترچه های ما را باز کنید، تاریخ امروز، کار کلاسی و موضوع درس "تجسم اطلاعات در اسناد متنی" را یادداشت کنید.(T, D).

به سوالات مربوط به تکالیف پاسخ دهید.

موضوع درس را تدوین کنید.

اصول کارکرد، اصول جراحی، اصول عملکرد. UUD: نظارتی (ارائه مشکل دار مطالب آموزشی).

3. ارائه مطالب جدید.

مشخص است که اطلاعات متنی در صورت تجسم - سازماندهی شده در قالب لیست ها، جداول، نمودارها و ارائه تصاویر (عکس ها، نقاشی ها، نمودارها) توسط شخص بهتر درک می شود. واژه‌پردازهای مدرن فرصت‌های زیادی را برای تجسم اطلاعات در اختیار کاربران قرار می‌دهند اسناد ایجاد شده است. بیایید ابتدا به آن نگاه کنیملیست ها . یک زیرنویس برای خود بنویسید - "Lists"(T, D).

انواع فهرست ها در اسناد با استفاده از لیست ها تهیه می شوند. در این حالت، تمام موارد موجود در لیست به عنوان پاراگراف در نظر گرفته می شوند که بر اساس یک الگوی واحد قالب بندی شده اند. با توجه به روش طراحی آنها متمایز می شوندشماره گذاری شده ومشخص شده است لیست ها

عناصر یک لیست شماره گذاری شده با اعداد متوالی شناسایی می شوند که می توانند به اعداد عربی یا رومی نوشته شوند. عناصر لیست را می توان شماره گذاری کرد و با حروف - روسی یا لاتین. معمولاً در مواردی که ترتیب اقلام مهم است از فهرست شماره دار استفاده می شود. چنین لیست هایی به ویژه اغلب برای توصیف یک توالی از اقدامات استفاده می شود. شما مرتباً با پر کردن یک برنامه درسی برای هر روز در دفتر خاطرات خود، فهرست‌های شماره‌دار ایجاد می‌کنید.

وقتی آیتم‌های فهرست شماره‌دار موجود را در یک واژه‌پرداز ایجاد می‌کنید، حذف می‌کنید، یا جابه‌جا می‌کنید، کل شماره‌گذاری فهرست به‌طور خودکار تغییر می‌کند.

عکس. 1. نمونه ای از لیست شماره گذاری شده

عناصربرچسب زده شده است لیست با استفاده از نشانگر نشان داده شده است. کاربر می تواند هر نمادی از الفبای کامپیوتر و حتی یک تصویر گرافیکی کوچک را به عنوان نشانگر انتخاب کند. از یک لیست گلوله ای برای فهرست کردن کلمات کلیدی در ابتدای هر پاراگراف در کتاب درسی خود استفاده کنید.


شکل 2. مثال لیست گلوله ای

لیست گلوله ای در مواردی استفاده می شود که ترتیب عناصر موجود در آن مهم نباشد. به عنوان مثال، در قالب یک لیست گلوله ای، می توانید فهرستی از دروسی که در کلاس هفتم خوانده اید تهیه کنید.

با توجه به ساختار آنها متمایز می شوندتک سطحی وچند سطحی لیست ها لیست های موجود در مثال های مورد بحث در بالا ساختار تک سطحی دارند. لیستی که عنصر آن خود یک لیست است چند سطحی نامیده می شود. بنابراین فهرست مطالب کتاب علوم کامپیوتر شما یک لیست چند سطحی است. لیست ها در یک واژه پرداز با استفاده از فرمان نوار منو یا دکمه های نوار قالب بندی ایجاد می شوند.

زیر عنوان زیر را بنویسید - "جدول"(T, D).

برای توصیف تعدادی از اشیاء که دارای مجموعه ای از ویژگی های یکسان هستند، جداول متشکل از ستون ها (گراف ها) و سطرها اغلب استفاده می شود. از ارائه جدولی برنامه درس به خوبی مطلع هستید؛ برنامه اتوبوس ها، هواپیماها، قطارها و ... به صورت جدولی ارائه شده است.

اطلاعات ارائه شده در جدول واضح، فشرده و به راحتی قابل مشاهده است. جدول می تواند نه تنها نمادها و متن، بلکه برخی از تصاویر گرافیکی نیز داشته باشد. مثال روی تخته

می توانید با استفاده از آیتم یا دکمه منوی مربوطه در نوار ابزار، یک جدول ایجاد کنید و تعداد ستون ها و ردیف های مورد نیاز را مشخص کنید. در برخی از واژه پردازها، جدول را می توان "رسم" کرد. جدول ایجاد شده را می توان با تغییر عرض ستون و ارتفاع ردیف، افزودن و حذف ستون ها و ردیف ها، ادغام و تقسیم سلول ها ویرایش کرد. می توانید اطلاعات را به این ترتیب وارد جدول کنید: با استفاده از صفحه کلید، کپی و چسباندن قطعات از پیش آماده شده.

ظاهرشما می توانید جداول را خودتان با انتخاب نوع، عرض و رنگ حاشیه سلول ها، رنگ پس زمینه سلول ها و قالب بندی محتویات سلول ها طراحی کنید.

همانطور که قبلاً گفتم، یک جدول می تواند نه تنها متن، بلکه یک تصویر گرافیکی نیز داشته باشد. تصاویر گرافیکی آماده را می توان با تغییر اندازه، رنگ های اصلی، روشنایی و کنتراست، چرخش و غیره ویرایش کرد.

بسیاری از واژه پردازها توانایی ایجاد مستقیم را دارند تصاویر گرافیکیاز مجموعه های خودکار. همچنین امکان ایجاد کتیبه های رنگارنگ با استفاده از جلوه های متنی داخلی وجود دارد. شما می توانید اطلاعات عددی موجود در جدول را با استفاده از نمودارها تجسم کنید، ابزارهایی که در پردازشگرهای کلمه نیز گنجانده شده اند.

این تمام تئوری است که برای تجسم اطلاعات به آن نیاز دارید. سوالات شما، چه چیزی را متوجه نمی شوید؟ شاید چیز دیگری باید تکرار شود؟ معلم به سوالات بچه ها پاسخ می دهد.

اکنون شما را به انجام کار عملی دعوت می کنم که هدف از آن آموزش ساخت جداول و اعمال لیست های شماره دار و گلوله ای بر روی متن است.

معلم با دقت گوش می دهد و نکات مهم را یادداشت می کند.

در مورد جدول بحث کنید.

شناختی:

استخراج اطلاعات لازم از گفته های معلم

نظارتی:

برنامه ریزی فعالیت های خود برای حل یک مشکل داده شده، نظارت بر نتیجه به دست آمده، اصلاح نتیجه به دست آمده

شخصی:

توسعه توجه، حافظه دیداری و شنیداری، توانایی انجام مستقل فعالیت های یادگیری.

4. تحکیم اولیه (کار عملی).

مطالب به دست آمده را با کار عملی تقویت کنید.

بیایید پشت کامپیوترها بنشینیم، و من اکنون چند برگه کار عملی را به شما می دهم. اگر سوالی دارید، لطفا بپرسید.

پیوست 1 (کار عملی).

انجام کار عملی روی کامپیوتر.

شناختی:

بیشترین انتخاب راه های موثرانجام کار عملی

شخصی:

توسعه توانایی پیاده سازی جداول و لیست ها در متن.

5. خلاصه درس،

جمع بندی درس،

بچه ها بیایید درس خود را خلاصه کنیم. چه چیز جدیدی در درس برای شما بود؟ آیا برای انجام کارهای عملی مشکلی نداشتید؟ آیا مطالب نظری کافی در کلاس شنیدید؟ روحیه شما قبل از درس چگونه بود و بعد از درس چگونه بود؟

دفترهای خاطرات را باز می کنیم و تکالیف خود را یادداشت می کنیم - صفحه 168-172، بند 4.4 را مطالعه کنید. همه، همه آزادند! خداحافظ!

درس را خلاصه کنید و به سوالات پاسخ دهید.

تکالیف را یادداشت کنید.

شناختی:

کنترل و ارزیابی فرآیند و نتایج فعالیت ها.

شخصی:

توانایی خلاصه کردن و ارزیابی کار شما

اطلاعات در مورد تکالیف

اطلاعات در مورد تکالیف



 


خواندن:



HTC Sync Manager: نحوه استفاده، مکان دانلود، حل مشکل

HTC Sync Manager: نحوه استفاده، مکان دانلود، حل مشکل

HTC Sync ابزاری برای اتصال گوشی های هوشمند HTC به کامپیوتر، تبادل داده ها و همگام سازی داده ها بین آنهاست. این برنامه روی...

Xperia Z3 و Xperia Z3 Compact: بررسی و مقایسه مرورگر وب یک برنامه نرم افزاری برای دسترسی و مشاهده اطلاعات در اینترنت است.

Xperia Z3 و Xperia Z3 Compact: بررسی و مقایسه مرورگر وب یک برنامه نرم افزاری برای دسترسی و مشاهده اطلاعات در اینترنت است.

نوشتن این مقایسه منو به دلیل چنین سؤال مکرری در مورد اینکه چه چیزی را انتخاب کنید - Sony Xperia Z3 یا Xperia Z3 Compact ایجاد شد؟ بیشتر اوقات ...

تعرفه های جدید Kyivstar اتصال در دسترس نیست

تعرفه های جدید Kyivstar اتصال در دسترس نیست

شرکت Kievtsar به مشترکین خود اتصال به بسته های تعرفه ای مختلف را به صورت قراردادی ارائه می دهد. از جمله مزایای فراوان این ...

اینترنت تلفن فلای کار نمی کند

اینترنت تلفن فلای کار نمی کند

دستورالعمل ها دریابید - آیا امکان اتصال به اینترنت در مدل گوشی شما وجود دارد؟ این را می توانید در لیست مشخصات فنی پیدا کنید ...

فید-تصویر RSS